ÖLÇÜM  SİSTEMLERİ İÇİN  İLAVE EKİPMANLAR

 

 

 

Gösterge, Batch Counter ve Konventörler

 

Sayaçlarda ve debimetrelerde, geçen akış miktarını anlık veya toplam olarak gösteren, dijital göstergeler ihtiyaca göre farklı özellikte ve boyutta üretilir.

Otomatik kontrol sistemleri için tek veya çift kontak çıkışlı, totalli veya sadece batch göstergeli kontrol üniteleri, 220V beslemelidir. Büyük veya küçük ekranlı,  bire bir sayıcılı veya çarpan değeri girilebilen farklı modelleri mevcuttur.

Konventörler,sayaçlardan gelen puls sinyalini istenilen frekans değerlerine göre

4-20mA'e veya 0-5 volt 'a çevirir.

 

 

On-Off ve Oransal Kontrol Vanaları

 

Elekrikli veya pünomatik modelleri bulunan kontrol vanaları, sıvıların verim kontrol ve oransal akış kontrolü için kullanılırlar.

Ani kapanan tipte on-off vanalar bulunduğu gibi , akışın istenilen debide ayarlanmasını sağlayan oransal kontrollü vanalar da mevcutur.

Otomasyon sistemlerinin vazgeçilmez ekipmanlarından olan vanalar , pirinç veya paslanmaz çelik olarak üretilmektedir.

 

 

 

Filtreler, Tabancalar ve Hortumlar      

 

Filtreler özellikle sayaçların kullanıldığı otomasyon sistemlerinin en önemli unsurlarıdır. Sayaçlarda ve debimetrelerdeki arızaların çok büyük bir kısmını harici pislikler sebebi ile meydana geldiği düşünülürse filtrelerin önemi  daha iyi anlaşılır.

Filtelerin modelleri,kullanıldığı sıvıya  ve hattın özelliğine göre, çaplarına, göz büyüklüklerine ve materyalleri göre çeşitlenmektedir.

Dolum hatlarının sonunda kullanılan kontrol tabancaları,genellikle akaryakıt ve yağ için kullanılırlar. Fakat yapılarına uygun diğer sıvılarda da uygulama alanı bulunmaktadır.

Hortumlar ise kullanılan sıvı basınca göre çok çeşitlilik göstermektedir.